آموزش نکات شماره دوزی با قاب های چوبی

در این مقاله، قصد داریم تا تعدادی از نکات و تکنیک های لازم رو برای دوخت شماره دوزی روی قابهای چوبی مخصوص این کار به شما عزیزان آموزش بده. بی معطلی بریم سر اصل مطلب :

شماره دوزی معمولا روی پارچه و چوب انجام میشه. پارچه شماره دوزی سوراخ سوراخ هست تا به صورت منظم نخ را از اونها رد کنید. اصولا کار روی پارچه برای طرح ها بزرگ مثل تابلو، لباس، رومیزی و… انجام میشه. زیبایی خاصی داره ولی انصافا دوخت سخت تری نسبت به چوب داره چراکه سوراخ های ریزتری داره و همینطور جنس پارچه باعث میشه در مدت دوخت کمی از فرم خودش در بیاد برای همین هست که پارچه را توی کارگاه قرار میدن.

بگذریم اما روش دوم استفاده از چوب های شماره دوزی هست. تلفیق هنر و طبیعت واقعا عالیه. چوب ها رو برای انواع زیور آلات تولید میکنن. همینطور میشه تابلوی بزرگ چوبی یا جعبه چوبی طراحی کرد که روش امکان شماره دوزی داشته باشه.(میتونید از ما بخواید 😉 ). حتما میپرسید این ها از کجا تهیه شده. مگه داریم؟؟!!  بله 🙂  ماخودمون تولید کننده هستیم و به سراسر کشور ارسال داریم. آلبوم چوب های شماره دوزی >>>  این لینک .

خب همراه ما باشین تا یکی از طرحهای چوبی مجموعه #هنردست YADART و باهم شماره دوزی کنیم..

قابی که مبینید طرح قاب انار شماره دوزی هست.

قاب چوبی شماره دوزی دولایه انار

ما این قاب را طوری طراحی کردیم تا نخ های نازیبای پشت کار هم از دیدها مخفی بمونه و شما یک کار درجه یک بدوزید. دور قاب شماره دوزی جدا میشه. اولین نکته مهم قبل از شروع کار این هست که حتما با یک دستمال نم دار سطح پشت و روی چوبتون را تمیز کنید. چراکه این جوب بدلیل برشهای دستگاه، روی اون کمی دوده گرفته و ممکنه نخ شما رو سیاه کنه. تفاوت را در پایین ببینید !

قاب چوبی شماره دوزی قبل و بعد از تمیز کردن

خب حالا باید نخ و حجم نخ را انتخاب کرد.  نخ های شماره دوزی معمولا از 6 رشته به هم تابیده شده تشکیل شدن. شما بسته به اینکه میخواین طرحتون پر دیده بشه یا خلوت تر حجم نخ را میتونید کم و زیاد کنید. پس به سوراخ های چوبتون دقت کنید. ایا خیلی ریزن؟ یا نه درشت هستن. اگر سایز نرمالی داشتن میتونید با کل نختون بدوزید و اگر سوراخ ها ریز باشه، رشته های نخ را از هم جدا کنید مثلا 2 رشته. با کمی تمرین این موضوع دستتون میاد.

هر نخ از 6 رشته به هم تابیده شده تشکیل شده

انتخاب جنس نخ هم مهمه. توی بازار نخ دمسه فرانسه، کوبلن چینی و هندی موجود هست. که نخ دمسه قیمت چند برابری داره. معمولا نخ چینی کمی پرز میده و بین کار ممکنه گره بخوره اما کارتون را راه میندازه. اما نخ دمسه اهار بیشتری داره و کیفیتش در جلوه کار شما موثره.

انواع نخ شماره دوزی مشهد

و اما سوزن.. سوزن هم مشابه حجم نخ، بستگی به اندازه سوراخ های چوب داره. سورن شماره دوزی در بازار موجود هست و سایزبندی داره. نوک سوزن ها هم معمولا گرده تا دستتون را اذیت نکنه و راحت تر بدوزید.

سایز بندی سوزن شماره دوزی

اگر خواستید حرفه ای تر بدوزید حتما یک قیچی شماره دوزی هم تهیه کنید. نخ شمارو طوری برش میده که هیچ گونه کشیدگی و پرزی در انتهاش ایجاد نمیشه و برای رد شدن از سوزن کاملا عالیه.

قیچی شماره دوزی

همه چیز اماده دوخت هست. خیلی ساده میگم شماره دوزی به صورت دوخت ضربدری هست. مثل کوبلن که به صورت اریب دوخته میشد، اینجا 2 خط اریب روی هم دوخته میشن.

از چپ به راست ردیف اول شروع کنید. بهترین حالت این هست که یک سمتِ ضربدر را بدوزید و بعد برگردید برای کامل کردن اون. چراکه در یکدست بافته شدن کار خیلی موثره.

روش شماره دوزی ضربدری از چپ به راست

من شروع میکنم از ردیف اول. از چپ پایین به راست بالا. دوباره از چپ پایین به راست بالا. دوخت اریب میزنم تا آخر ردیف. به همین سادگی :

دوخت ردیفی در شماره دوزی

نکته مهم، ممکنه خیلی وفتا شما چوب چند لایه نداشته باشید و پشت کارتون نمایان باشه بنابراین لازمه که خیلی تمیز بدوزین. تا اگر پشت کار دیده شد، توی ذوق نزنه. نکته : به هیچ وجه از سر یا ته نخ را گره نزنید،بلکه نخ را زیر دوخت هاتون محو کنید. اینطوری :

در شماره دوزی نخ ها را گره نزیند بلکه زیر دوخت ها محو کنید

و به همین ترتیب ردیف های بعد را ادامه بدید تا کل کار به صورت تک ضربدر دوخته بشه :

دوخت تک ضربدر، نیمه کار شماره دوزی

تمامی دوخت های چپ پایین-راست بالا انجام شد. حالا برعکس اینکار را شروع میکنیم. چپ بالا – راست پایین. و به صورتی که قبلا گفته شد ادامه میدیم.

تفاوت شماره دوزی و کوبلن

همونطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، تفاوت تک ضربدر و ضربدر کامل واضحه. شما در هنر شماره دوزی یک ستاره یا نقطه کامل و پر ایجاد میکنید دقیقا مثل پیکسل های یک صفحه نمایش و این بی نظیره.

چوب شماره دوزی انار آماده

خب دوستان چوب شماره دوزی انار ما آماده شد. گفتن چند تا نکته رو ضروری میدونم :

  • چقدر نخ هر بار جدا کنیم برای دوخت ؟ نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه. اگر رنگ نخ تیره هست، میتونید تا 50 سانت یا بیشتر هم مار کنید اما برای رنگ نخ های روشن به هیچ وجه ریسک نکنید. عبور نخ از این سوراخ ها بعد از مدتی اون رو کدر میکنه پس به 30-40 سانت رصایت بدید و مرتب نختون را عوض کنید.
  • اگر کارمون یکرنگ نبود چجوری باید بدوزیم ؟ تفاوت چندانی نداره . همیشه با نخ تیره شروع کنید. بخش های یکرنگ را تک ضربدر برید و بعد برگردید. اگر فضاها از هم فاصله داشت هر تکه رو جدا کامل کنید. و به همین ترتیب رنگ نخ ها را عوض کنید. یادتون باشه همیشه روشن ترین نخ را بزارید گام اخر.
  • انتهای نخ ها ا چیکارکنیم رها باشه ؟ نه اصلا. گره نزنید. رها هم نکنید. حتما از زیر نخ های دیگه عبورش بدید تا محکم بشه جاش.

و حالا میخوام چوبی رو که شماره دوزی کردم به قاب پشتش اتصال بدم.

چسب mdf بهترین گزینه برای اتصال چوبهای شماره دوزی

قاب دور کار را به چوب پشت کار چسب بزنید. لطفا در زدن چسب زیاده روی نکنید. چسب mdf خیلی سریع خشک میشه وحلال خاصی هم نداره بنابراین دقت کنید به دستتون الوده نشه. حالا اگر چسب دیگری داشتید طوری نیست اما ممکنه به تمیزی کا با mdf نباشه و کمی کش بیاد و اطرافش را کثیف کنه.خیلی سعی نکنید لایه ها رو به هم فشار بدید چراکه چسب ها بیرون میزنن. کافیه فقط لایه ها رو منطبق با هم قرار بدید.

میزان چسبی که لازمه

وحالا نوبت خود قابمون هست که توش جا بزاریم. اون هم نیاز به چسب داره. از بافت نخی تشکیل شده در پشت کارمون کمک میگیریم برای اتصال اون به بدنه چوب. همین کافیه! کمی چسب ، قرار دادن قاب روی بدنه و کمی صبر!

اتصال قاب شماره دوزی با بدنه چوبی با چسب mdf

خب دوستان قاب چوبی شماره دوزی دولایه ما با طرح انار آماده شد :

خرید قاب شماره دوزی انار مشهد

در این آموزش اساس کار شماره دوزی روی قاب چوبی گفته شد. اگر سوالی دارید زیر این پست بزارید تا پاسخ بدیم. ضمنا با افتخار اعلام میکنیم که مجموعه هنر دست YADART، اولین طراح و تولید کننده چوبهای شماره دوزی در مشهد و مقطوع ترین قیمت های تیراژ رو در کشور داره.

نکته : یک روش جذاب دیگه برای شماره دوزی، استفاده از پارچه به جای چوب هست.برای آشنایی با نکات و اموزش دوخت روی پارچه از پست آشنایی با هنر شماره دوزی دیدن کنید.

ضمنا خیلی ساده میتونید با ما ارتباط بگیرید و نمونه کارهای تیم یَدآرت رو ببینید. آدرس کانال @yadart و تلگرام مدیرمجموعه @yadart_admin  و شمارمون 09356783910 اگر دوست دارید که ورکشاپ های 1 روزه شماره دوزی در مشهد برگزار کنیم بهمون بگین تا در صورت استقبال، حتما اینکارو انجام بدیم 🙂 

 

مشاهده  آلبوم چوب شماره دوزی : کلیک نمایید

سفارش و قیمت ها : @yadart_admin یا ۰۹۳۵۶۷۸۳۹۱۰

کانال مجموعه هنر دست : @yadart


آماده همکاری با مدارس، فروشگاه ها و مجموعه های مرتبط جهت سفارش تیراژ

امکان طراحی طرح دلخواه شما

ارسال پستی هم به سراسر کشور

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوبدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام سریع در واتساپ
ارسال